WARTEN - De Stichting Helling en Haven heeft voor €850.000 een reddingsplan gemaakt voor het oude hellinggebouw in Warten en het bijhorende haventje. In 2007 moet het gebied opgeknapt zijn en kan de huidige huurder, de Stichting Praamvaren, vanuit deze plek beurtvaarten organiseren. De Praamvaarders verzorgen nu al tochten in Leeuwarden.
Het hellinggebouw in Warten dateert van 1752 en dreigde plaats te moeten maken voor schiphuizen. Nu deze naar een andere plek kunnen, hebben Rein van der Ploeg uit Wergea en Tom Bouma uit Grou met hun stichting Helling en Haven het historische gebied gekocht. In het hellinggebouw willen ze een theeschenkerij en informatiecentrum met vergaderzaal vestigen.
De Stichting Praamvaren wil er verder een originele Friese houten praam bouwen en onderhoud plegen aan andere nostalgische en klassieke schepen.
Voor deze projecten en het praamvaren wordt samengewerkt met de Stichting Verslavingszorg Noord-Nederland die de wčrkzaamhedefi2 gebruikt als werkervaringsproject.
De Praamvaarders gaan met fluisterboten tochten verzorgen naar het bezoekerscentrum van Nationaal Park De Alde Feanen en naar het landbouwmuseum dat in Earnewâld komt. Warten dong tevergeefs naar de vestiging van dit museum en hoopt op deze manier alsnog bij het initiatief aan te sluiten.
Tijdens de renovatiewerkzaamheden zal de haven uitgebaggerd worden. Uiteindelijk zal het opgeknapte gebied aansluiten bij de dit jaar vernieuwde Greidbuorkerij en Earmhűs in Warten.
Voor het project is nog €250.000 nodig. Daarvoor heeft de stichting een beroep gedaan op Plattelandsprojecten Mid-Fryslan en de stichting Doarp en Bedriuw.
(bron: Leeuwarder Courant maandag 19 december 2005 wmm)